Valloita villiyrtit - ota villiyrtit käyttöön
- Ajankohta: 03.05.2023 - 03.05.2023
- Koulutuspaikka: verkkoluento
- Kouluttaja: Hanna-Maria Lehtonen
- Ilmoittautuminen päättyy: 18.04.2023
- Hinta: 35 eur
Tapahtuman kuvaus
Villiyrttien paras sesonki on touko-kesäkuussa, ota siis villiyrtit haltuun tällä kurssilla!
Villiyrtit ovat ilmaista, ravinteikasta ja puhdasta lähiruokaa, jota löytyy useimmiten jo omalta kotipihalta tai lähiluonnosta. Alkukesä on erinomaista aikaa niin kerätä ja käyttää yrttejä päivittäisessä ruoanlaitossa kuin säilöä niitä tuleviin tarpeisiinkin.
Webinaarissa tutustumme yleisimpiin villiyrtteihin, niiden terveysvaikutuksiin ja käyttötapoihin, sekä siihen mitä pitää huomioida yrttejä kerättäessä ja käytettäessä. Saat haltuun villiyrtteilyn perusasiat, joilla pääset aloittamaan yrttiharrastuksen helposti ja turvallisesti.
Webinaarin sisältö on rakennettu siten, että vasta-alkajat tai vain vähän yrtteilleet saavat oleelliset perustiedot yrttien keräämisen ja käytön aloittamiseen helposti ja ytimekkäästi.
Aika: keskiviikko 3.5.2023 klo 18-20
Toteutus: verkkoluento zoomin välityksellä
Kouluttaja: Hanna-Maria Lehtonen, Luonnonyrttineuvoja, Kulttuurituottaja YAMK, Mindfulness-ohjaaja ja Mindfulness Työssä -ohjaaja
Sisältö:
- Miksi villiyrttejä?
- Miten villiyrttejä voi hyödyntää?
- Mitä tulee huomioida kerättäessä ja poiminnan periaatteet (mm. tunnistus, puhtaus, poimintapaikka, jokamiehen oikeudet, ajankohta, allergiat, välineistö).
- Yrttisaaliin käsittelytavat ja huomioitavaa käytettäessä
- Yleisimpien ja ”kaikille sopivien” villiyrttien läpikäyntiä: tunnistaminen, terveysvaikutukset, hyödyntäminen mm. ravinnoksi ja rohdoksi. Esim. maitohorsma, nokkonen, voikukka, vuohenputki, poimulehti, vadelma.
- Extrana helppoja villiyrttireseptejä.
Webinaarissa on varattu aikaa myös osallistujien kysymyksille ja keskustelulle.
Oikeus muutoksiin pidätetään.
Koulutus järjestetään yhteistyössä Hämeen kesäyliopiston kanssa.
Lisätietoja: Soili Valtonen
Puh: 044 747 8516
Sähköposti: soili.valtonen@kymenlaakso.fi